Ezoteria
Az
ezoterika (ezotéria) különféle irányzatok gyűjtő fogalma, hasonlóságuk
csak alaposabb vizsgálódás után ötlik szembe. Két fő forrása Keleten és
Nyugaton fakad. Keleten a hinduk és japánok ősrégi bölcseleti tanai
jelentik a bázisát, a hinduizmus és a buddhizmus, gyakorlatok és a
meditáció: jóga és a Zazen. A nyugati ezoterika a régi görögökig nyúlik
vissza és a középkori misztikán át jut el napjainkig.
A
múltban gyökerező ezoterikus forrásokon kívül korunk is kínál
tapasztalatokat ezen a téren - gondolunk itt elsősorban az "okkult"
jelenségek tanulmányozására, amelynek középpontjában a parapszichológia
tudománya áll. Egy másik fontos eredő a mélylélektan, melyet a nagy
svájci pszichológus Carl Gustav Jungneve fémjelez.
Az ezoterika iránt érdeklődők kezdetben áttekinthetetlen labirintusként élik meg a lehetőségek tárházát. Mihelyt azonban sikerül a legfontosabb irányzatok lényegére rátapintaniuk, eltudják dönteni, hogy az ezoterika melyik ágában érdemes elmélyedniük.
Nem éppen szerencsés megoldás ha ide-oda kapkodunk, hétről-hétre váltogatjuk a különböző technikákat. Célszerű a nyugodt, elmélyült koncentráció a választott témákban, hiszen az ezoterika minden formája ugyanazon cél felé tör. Aki ilyen témákkal foglalkozik, nem hunyhat szemet a leselkedő veszélyeknek és lehetséges tévutak fölött. Aki lelkileg labilis, könnyen veszélybe kerülhet. Mint minden fontos és jó dolognak, az ezoterikának is megvannak az árny oldalai, amelyet fölkel térképeznünk, hogy a helyes utat megtaláljuk. Aki igazán elakar mélyedni az ezoterikában, annak olvasás mellett saját tapasztalatokat is kell gyűjtenie.
Müller Péter: - Az ezotéria eredeti jelentése - görög szó - azt jelenti: belső. Valami, ami belül van. A titok. Ennek ellentéte az exotéria, tehát, ami kívül van. Minden szent hagyományban létezik ez a kettősség, a mindenki számára elérhető, és a kiválasztottaknak fenntartott tudás. A zsidó vallás titkos tanítása a kabbala, az iszlám ezotériája a szufi, a kereszténységé - többé-kevésbé - a gnózis. A titok, a beavatottak tudása - részben - megismerhető, de nem ellopható, mivel a valódi ezotériához csak a tudáson túli tapasztalatokkal lehet eljutni. Olvashatsz róla, tanulmányozhatod, értheted, de a tied csak akkor lesz, ha megvalósítod, teljes mértékben átéled azt. A haszidok azt mondják, légy magad a Tóra. Ugyanerről szól a Pál apostoli mondat: a betű öl, a lélek megelevenít. A zen-buddhista tanítások szerint, amikor a tanítványok rengeteg ismerettel megjelennek a tanító előtt, hogy végre megtudják, mi az igazság, a megvilágosodott mester azt mondja: hozzám felejteni jöttök.
Tudomány és ezotéria
- Személyes vallomást teszek: még vagy hatvan évig kéne élnem. Miért? Mert mostanában derült ki, hogy a genetika és a káoszelmélet egy az egyben megismétli a több mint hétezer éves Ji King filozófiai rendszerét. Továbbá, hogy a DNS-ben ugyanúgy hatvannégy minta rejlik - nem több, és nem kevesebb -, mint ahány sorsképlet létezik a Ji King tanítása szerint. Ennek a hatvannégy képletnek a variációi alkotják a legújabb kutatások szerint a genetikus kódrendszerünket is. Hatvannégyes alapja volt a Neumann-féle őskomputernek is. Az egész számítástechnika a jin-jang játékán alapul. Ezeket nekem mind meg kéne tanulnom, nem barkácsszinten, hanem hitelesen.
Mindez nem mond ellent annak, amit korábban a megtanulható és az átélt tudásról mondtam. Az olyan nagy személyiségek, mint Albert Einstein, vagy a Nobel-díjas fizikus, Wolfgang Pauli - aki együtt dolgozott Junggal, s összehozták az elméleti fizika és a lélektan eredményeit - és a többiek, mély ezoterikus tudású, megvalósult, nagy szellemek voltak, akik más úton, de ugyanahhoz az ősi igazsághoz jutottak, amelyet a tradicionális ősi mesterek ismertek.
Van rá szó
- Az őstudás mindenkiben ott él, de már kevesen képesek arra, hogy előhívják. Óriási áldozat kell hozni hozzá, nem adják ingyen. Meg kell halni hozzá. Hogy szükség van-e a tudásra, ilyen áron? Igen. A beavatottak, a végső tudás birtokosai nélkül az emberiség nem lenne több, mint hánykolódó csónak a viharos tengeren. Minden kor addig marad fenn, amíg az őstudás irányítja - akár láthatatlan csatornákon keresztül is. Ilyen ősi, valódi tudás például az, hogy a szeretet az élet legfontosabb szava. Arról, hogy mit jelent ez a szó, egy egész könyvet írtam, de amit a fogalom valójában magában rejt, az csak töredékesen szerepel a lapokon. Minden erőfeszítésem ellenére sem tudtam pontosan leírni, mert betűkkel nem lehet. Mi az ezotéria? Titkok, mint a szeretet.
Forrás: Müller Péter https://nlc.hu > ezvan > muller_peter_mi_is_az_az_ezoteria_