Relaxáció
Mit jelent a relaxáció?
A relaxáció, mint kifejezés igen elterjedtté vált napjainkban. Mai szóhasználatban szinte minden olyan időtöltést ezzel a kifejezéssel jelölünk, ami némileg pihenéssel, ellazulással jár. A jógában a relaxáció olyan technika, mely közben a test izmai ellazulnak, az agy is pihen, bár a figyelem végig éber, vagyis nem alszunk. A jóga azt az állapotot nevezi relaxáltnak, mikor megvalósul a teljes testi, mentális és érzelmi oldódás és ellazulás.
A teljes testi és lelki ellazultság mélyebb és gyorsabb pihenést biztosít, mint az alvás.
A relaxációs technikákban cél az érzékszervek visszavonása, mely első lépésben a szemlehunyással indul meg. A szembehunyás hatására a többi érzékszerv működési élessége is csökken, embernél az érzékszervek közül a látás dominál, ezért ez az állapot már önmagában hordozza a külvilágtól való elfordulást. Ezáltal a figyelem befelé fordulása és az ellazulás is könnyebb. Ez az állapot egyben egy regresszív állapot is, mely az ős-, és önbizalom gyermeki állapotába viszi vissza az egyént. A testhatárok képlékennyé válnak és létrejöhet az egységélmény. Az aktuális életproblémáktól való eltávolodás lehetőségével a problémákat így más szögből, egyéb aspektusokból is lehet szemlélni, ezáltal új megoldási lehetőségek születhetnek.
A relaxáció tehát nem kizárólag izomlazítást jelent, hanem teljes idegi és lelki ellazítást is. Az idegfeszültség ugyanis izomfeszültséget provokál: öntudatlanul összeszorítjuk állkapcsunkat, ráncoljuk homlokunkat, felvonjuk szemöldökünket, és megfeszülhetnek nyak- és hátizmaink is. Ugyanezen az úton a belső szervek, a zsigerek simaizmai is megfeszülhetnek, görcsbe rándulhatnak. Ahogy egy gondolat vagy egy érzés ideges izom-összehúzódást válthat ki, ugyanúgy az ellazulás visszahat érzéseinkre. Reflexes úton csökkenti a szimpatikus idegrendszer aktivitását: csökkenti a vérnyomást, lassítja, és egyenletesebbé teszi a szívműködést.
Ez a technika elérhető és hasznosítható azok számára is, akik nem jógáznak.
A relaxáció előnyei nyilvánvalóak: testileg, szellemileg felfrissülünk, regenerálódunk. 5-10 perces relaxáció 2-3 órás alvásnak megfelelő pihenést jelent. Miközben az izmok ellazulnak, a feszültség, a mindennapi hajsza elszáll belőlünk. A relaxációs gyakorlatok során megtanuljuk kontrollálni szerveink működését: szabályozni tudjuk légzésünket, szívműködésünket, vérnyomásunkat, sőt még a hasi szervek véráramlását is. A relaxáció javítja az immunrendszer állapotát is. Az elalvást könnyebbé, az alvást nyugodtabbá teszi, sőt a felébredést is időzíteni lehet.
Megéri tehát naponta 10-15 perc teljes nyugalom és béke, amit önmagunkra szánunk, amivel megajándékozzuk magunkat.
forrás: Németh Gergely: Gerincjóga jegyzet 2011