Vírusölő gyógynövények és fűszerek az Ájurvédában…

Az Ájurvéda tudományában a zöld fűszerek nagyon előkelő szerepet töltenek be számos jótékony hatásuk miatt. Például az anitvirális tulajdonságaik miatt is. Íme egy rövid gyűjtemény a legfontosabb növényekről:

Az oreganóban nemcsak vitaminokat és ásványi anyagokat találhatunk, de jó néhány illóolajat is. Ezek ráadásul nemcsak a friss, de a szárított levelekben is nagy mennyiségben ott vannak, sőt az oregano ízének intenzitása még erősebb, ha nem frissen fogyasztjuk. Az aromás olajok, például a thymol vagy a carvacrol igen hatékonyan veszik fel a harcot a kórokozók, baktériumok, paraziták ellen.

Tökéletes megfázás elleni szer

Az oreganónak nemcsak antiszeptikus, antibakteriális és antioxidáns hatásai vannak, de erősíti, frissíti is a szervezetünket. Segít a letapadt váladék feloldásában, és még akkor kihasználhatjuk a fűszer erejét, ha nagyon be van dugulva az orrunk. Az egyik legjobb módszer, ha megfázás ellen szeretnénk bevetni az oreganót, ha teát készítünk belőle (egy teáskanál szárított oreganót forrázzunk le két deci vízzel, fedjük le, hagyjuk tíz percig állni, majd szűrjük le és igyuk meg), de oreganós fürdőt is vehetünk. A betegségek megelőzésében is segítségünkre lehet az oreganó: adjunk 3-5 csepp oreganó illóolajat egy pohár narancsléhez, és reggelente igyuk meg. Így csökkenthetjük annak az esélyét, hogy elkapjuk a felsőlégúti fertőzéseket.


Oregánó:

Egy fantasztikus zöld fűszer, aminek elképesztő hatásai vannak. Karvakrol és Timol vegyületekben gazdag, így nagyon magas az antioxidáns tartalma. Gyulladás csökkentő, valamint anitvirális és antibakteriális hatással is bír.

Laboratóriumi vizsgálatok folyamán kiderül, hogy az oregánó 15 már perc alatt jelentősen csökkentette a kalici vírusok aktivitását, 1 óra leforgása után pedig teljesen el is pusztította. Szintén 1 óra leforgása alatt a herpesz vírus 90 %-át is leölte.

Egyébként azáltal, hogy ilyen hatékony a kalici vírusfajokkal szemben a legtöbb gyomor és bél panaszt is kiválóan kezeli. Sőt olyan súlyos esetekben is vizsgálták hatásait, mint pl. a vastagbél rák. A vizsgálatokból az is kiderült, hogy az oregánó csökkenti a daganatos sejtek növekedését és az áttét képződést is.

Az oregano a mediterrán ételek, olasz fogások egyik jellegzetes fűszere, de az elmúlt évtizedekben egyre népszerűbbé vált gyógyító, szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásainak köszönhetően is.

Görcsoldó

Az oreganónak fájdalomcsillapító, érzéstelenítő, görcsoldó hatásai is vannak, és a feljegyzések szerint különösen hatékony a menstruációs fájdalmak enyhítésében. Az oreganóból készült tea meglepően gyorsan hat, de egy, erős főzetbe mártott és alaposan kifacsart törülközőből borogatást is készíthetünk, melyet az alhasra téve enyhíthetjük a kellemetlen tüneteket. Az oregano illóolaja rendszeresen fogyasztva segít szabályozni a menstruációs ciklust, és csökkenti a menopauzával összefüggő tüneteket (pl. a hőhullámokat) is. Az oregano alkalmazása nem javasolt sem a várandós, sem pedig a szoptató kismamáknak!


Jót tesz a szívnek is

Az oregano olyan vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat tartalmaz, melyek védik a sejtjeinket az szabad gyökök káros hatásaitól, ezzel pedig segíthetnek megelőzni súlyos betegségeket, például szív- és érrendszeri panaszokat, sőt bizonyos daganatos betegségeket is. A szakemberek szerint az oregano illóolajának, vagy az oreganóból készült teának a rendszeres fogyasztása csökkentheti a bélrendszeri, az emlő- és a prosztatadaganatok kialakulásának rizikóját.


Az orvosi zsálya főzetét összehúzó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása miatt gyomor-, bélhurut, ill. hasmenés esetén használjuk.

Zsálya:  

Zöld fűszer, ami jelentős vas, K vitamin, kalcium, B6 vitamin és mangán tartalommal bír. Sőt némi magnéziumot, rezet, cinket, valamint A, C és E vitamint is tartalmaz.

Elképesztően erős antivirális hatással bír. Olyannyira, hogy laboratóriumi körülmények között még a HIV-1 vírusával is felveszi a küzdelmet, sőt képes a vírust lelassítani a sejtekbe való beágyazódás előtt. Egyébként antimikrobiális hatású is és többféle rák esetében megfigyelték azt, hogy programozott sejthalállal támadja meg a káros sejteket.

Hatékony izzadásgátló, ezért hőhullámok és éjszakai izzadás ellen is ajánljuk. Légúti betegségekre és a húgyutak fertőtlenítésére is használhatjuk. Lázcsillapító hatású. Ösztrogénszerű hatóanyagai miatt fájdalmas menstruáció és változókori panaszok enyhítésére fogyaszthatjuk teáját.

Vértisztító hatása miatt külsőleg nehezen gyógyuló sebeket is kezelhetünk vele. Fogíny-, szájnyálkahártya-gyulladás és egyéb fogágybetegségek esetén öblögetésre használjuk. Aranyeres bántalmakra ülőfürdőben alkalmazzuk. Magas tujontartalma miatt csak kúraszerűen ajánljuk fogyasztását. A zsálya főzete a tejtermelést csökkenti.


Szent Bazsalikom (Tulszi):

Az Ájurvéda évezredek óta használja ezt a növényt fertőző, vírusos megbetegedések kezelésére. Mára már klinikailag is bizonyított, hogy magas apigenin és urzolsav tartalma miatt olyan rezisztens vírusokkal szemben is hatékony mint a herpesz, a hepatitisz B és számos enterovírus. A Tulsi - vagy más néven Szent Bazsalikom - Indiában a lótusz mellett az Ayurveda egyik legáldásosabb gyógynövényeként tartják számon.

A Tulsi rendkívüli hatását már az ókorban felfedezték és az utóbbi néhány évtizedben a modern tudomány is rátalált: egyre több kutatás zajlik különleges erejének bizonyítására. A nyugati társadalmakban kevéssé ismert növény, azonban az ősi ayurvedikus orvoslás már évezredek óta használja a mentális és fizikai egészség megőrzés érdekében, illetve fiatalító kezeléseknél. A Tulsi, a Szent Bazsalikom tudományos neve Ocimum sanctum. Jelentése: összehasonlíthatatlan, páratlan. Indiában minden házban találunk bazsalikomot, ugyanis azt tartják, hogy tisztító hatással rendelkezik. Megköti a pozitív ionokat, gerjeszti a negatív ionokat és a napsugarak által ózont szabadít fel. Megfázásos esetekben, köhögéskor a Szent Bazsalikom antibakteriális, nyákoldó és köptető hatása támogatja a légzőszervünk egészségét. Összetevőinek révén lassítja az öregedési folyamatokat.
A Szent Bazsalikom levelei széles körben használatosak egészségre jótékony hatásai miatt, de minden részét felhasználják gyógykészítmények készítéséhez. A Tulsit leginkább egyszerű teaként fogyasztják, de gyakran ízesítési célból más gyógyfüvekkel keverik.

Előnyös tulajdonságai közül leginkább a stresszcsökkentő és egészségvédő hatását emelik ki, de sok más területen is alkalmazzák, így például:

  • Segít leküzdeni a megfázást és a köhögést
  • Támogatja az egészséges anyagcsere-folyamatokat
  • Véd a gyomorfekély ellen
  • Fokozza az állóképességet és az erőnlétet
  • Segít vérnyomás problémák esetén
  • Szabályozza a vércukor szintet
  • Gazdag antioxidánsokban
  • Erősíti az immunrendszert
  • Csökkenti a koleszterinszintet
  • Vértisztító hatású
  • Méregteleníti a szervezetet
  • Kedélyállapot javító, szorongás csökkentő
  • Asztma esetén is segítséget nyújthat, mivel segíti a tüdő működését. Lassítja az öregedést.

A Tulsi teákról bővebb információt itt találsz: https://csillagforras.hu/2018/03/22/a-tulsi-az-indiai-szent-bazsalikom/


A fokhagyma elűzi a hangyákat is, ha egy-két gerezd tisztított hagymát teszünk a hangyák által megszállt nyílásba. Megfázáskor 1-2 gerezd fokhagymát forrázzunk le, a forrázatba akár teát és mézet is tehetünk. Ezt fogyasztva gyors javulás várható. Baktériumölő hatásának köszönhetően a húskészítmények nélkülözhetetlen fűszere. Nincsen kolbász fokhagyma nélkül. A fokhagyma levét sebek fertőtlenítésére is használhatjuk.

Ha gyógyszerként kívánjuk alkalmazni, mindenképpen nyersen használjuk. Minél apróbbra zúzzuk a gerezdeket, annál intenzívebb az illata. A kéntartalmú allicin okozta kellemetlen szag leküzdése csak részben megoldható. Fokhagyma fogyasztása után rágjunk friss petrezselyemzöldet, vagy igyunk meg egy pohár tejet.

Fokhagyma:

Brutális antibakteriális és antivirális hatású növény. Klinikai tanulmányok szerint képes elpusztítani az Influenza A és B családjait, a vírusos tüdőgyulladást, a HPV és herpesz vírusokat, de hatékonyan rombolja még a HIV fertőzést is. Ezenkívül B1 és B2 vitamin is található benne. A fokhagymaolajban lévő allicin baktériumölő nemcsak a gyomrot, a beleket, de az egész szervezetet képes kitisztítani, ahol fertőzés fordul elő.

Mit gyógyít a fokhagyma?

Ezt a fűszernövényt már közel ötezer éve ismerik és használják az emberek. Egyiptomi tekercsek és görög orvosi feljegyzések is megemlékeznek a fokhagymagyógyító hatásáról, amelyet számos betegség kezelésére alkalmaztak. Több mint huszonöt fajta hatóanyag - enzimek, vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek - található meg benne. Bár sok olyan betegségre is használta a népi gyógyászat, amelyek leküzdéséhez érdemben nem járulhat hozzá (lepra, szifilisz), a rendszeres fogyasztása azonban bizonyítottan jó hatással van a koleszterinszintre, segíthet beállítani a vérnyomást, és egyes vizsgálatok szerint a vércukorszintstabilizálásában is szerepet játszik.


A tej kb. 50%-ban képes semlegesíteni a kellemetlen szagot, de mivel a fokhagyma illatanyagainak egy része a bőrön keresztül is távozik a szervezetből, képtelenek vagyunk teljes mértékben megszüntetni a kellemetlen hatást. A kereskedelemben egész évben kapható, de ha lehet, a hazait vegyük, még ha drágább is, mint a kínai, mert az előbbinek intenzívebb a hatása. Kapható gyógyszertárban kapszula formában is, vagy élelmiszeriparban feldolgozva fűszerkeverékekben, sózva, szárítva, por és granulátum formájában. Fogyasztása az egészség szempontjából nélkülözhetetlen. Mi magunk is termeszthetjük, erről a későbbiekben lesz szó.


Gyógyhatása

A növényből készült tea vagy főzet természetes gyógymód a szervezetben fellépő gyulladás kezelésére és gyomorbántalmakra egyaránt. Emellett vizelethajtó, illetve különösen ajánlott a vese- és epekő kezelésekor. A számos gyógyhatását figyelembe véve, nem véletlen, hogy az édesgyökér egyre több készítmény alkotóelemévé vált. Homeopátiás szerek dobozát olvasva gyakran találkozhatunk vele.

Amellett, hogy képes optimalizálni a zsírégetést a szervezetben, megakadályozza a máj elzsírosodását.

Édesgyökér:

A 2003-as SARS járvány idején, ami egyébként szintén egy fajta koronavírus, klinikai vizsgálatok során kiderült, hogy az édesgyökér elpusztítja ezt a vírustörzset. Viszont ennél a gyógynövénynél a magas vérnyomással küzdőknek elővigyázatosnak kell lenniük.

Az édesgyökér régóta ismert növény és már a kezdetekben tisztában voltak a gyógyhatásaival. A köhögéscsillapításra és görcsoldásra természetes gyógymódot jelent.

A népi gyógyászat mellett a keleti orvoslásában sem ismeretlenek az édesgyökér természetes gyógymódjai. Nem csak nyersen, főzetként és gyógyteaként is használták a szamárköhögés és influenza gyógyításában.

Az édesgyökér pozitív tulajdonságai közé tartozik, hogy más gyógynövényekkel együtt alkalmazva, felerősíti azok gyógyerejét.

Gyógyír a női panaszra

A növény hozzákapcsolódva a szervezet ösztrogén receptoraihoz, meg tudja gátolni a menstruáció előtt jelentkező fájdalmat. Ezzel együtt, nem csak a magas ösztrogén szint esetében érdemes alkalmazni az édesgyökeret. Ha kevés a szervezetben az ösztrogén, képes pótolni annak hiányát. Ezért a klimax időszakában hatékony megoldást jelent.

Alkotóelemeinek köszönhetően a kutatások folyamatosan újabb és újabb pozitívumait fedezik fel az édesgyökérnek. Így mára a korábban ismert természetes gyógymódok mellett egyre több betegség kezelésére alkalmazzák.

Felhasználása

Az édesgyökér forrázata vagy főzete, használható öblögetésre a száj sebek és fertőzések kezelésére.
Forrázata gyógyító hatású a nyelőcső és gyomorfekély betegségekre. Ilyen esetekben híg főzete vagy lenmag pehellyel vagy őrleménnyel kevert pora a modern gyógyszerek hatásaival vetekszik. Ezért elsősorban, nyelőcső vagy gyomor fekély illetve fekély gyanús esetekben kiváló kezelési módszer lehet.

Általános nyákosító, nyálkásító hatása révén mind az emésztőrendszer tisztítását, mind pedig a légző rendszer kiszáradásával járó gyulladásos betegségeit jól kezeli.
Segít a légző rendszer tisztításában ezért a száraz és a nedves asztma kezelésében, légző rendszeri gyulladásoknál, tüdőbaj és tüdő daganat terápia kiegészítésénél kiváló gyógynövény.
Lazítja a sima izmokat, ezért a hörgők görcsös tónusát oldja, tisztítja a tüdőt a kátránytól, portól és hurutos fertőzésektől.
Táplálja a tüdő szöveteit és segíti a regenerációját. Lenmaggal kombinálva ebben az esetben is nagyon hatásos.
Máj és hasnyálmirigy gyulladás, zsírmáj, májzsugor esetén is hatékony ilyen esetekben aloéval, zsályával, mályvagyökérrel keverve nagyon hatékony.
Az idegrendszert is nyugtatja, stabilizálja.

Savak maró hatásait csökkenti, így savas epe, savas emésztőnedvek, húgysav közömbösítésére is jól használható.
Főzete elfogyasztva, gyulladásos bőrproblémákra, ekcéma, herpesz, égő érzések kezelésére ajánlott.
Sebekre, horzsolásokra, kurkumával keverve rendkívül hatásos, intenzív szövetregeneráló.
Külső és belső nemi szervek kiszáradásos tüneteinek kezelésére, elfogyasztva vagy intim tusként is használható.

Ellenjavallat

Hosszú távon és nagyobb mennyiségben fogyasztva túlzottan letompíthat, tehetetlenséget, lomhaságot, merevséget okozhat. Pangó nedveket, végtag ödémát idézhet elő. Ezért inkább maximum 3-4 hétig, kúra szerűen vagy pár napig, alkalmilag fogyasszuk.
Magas vérnyomás, szívgyengeség, cukorbetegség, krónikus veseelégtelenségben szenvedők, infarktuson átesett betegeknél nem ajánlott.


Gyömbér:

Szintén egy több ezer éve használt vírus és baktérium ölő növény, ami számtalan vírus félét képes leölni. Időnként újabb és újabb fertőzésekkel kapcsolatban is vizsgálatra kerül, így mára már tudjuk, hogy a gyömbér elpusztítja a madár influenzát is és a calicivírusos macska náthát is.

Ázsiában a gyömbérgyökeret évezredek óta használják gyógyításra, tüneti kezelésre.Az értékes összetevői révén, beleértve a gingerol és gyantasavakat, vasat is, igazi kincs és gyógyhatású növény a természetből.

  • Gyömbér fejfájásra? Igen! Tanulmányok bizonyítják, hogy a gyömbérnek fájdalomcsillapító hatása van. Majdnem ugyanolyan hatásos, mint a fájdalomcsillapító tabletta, és aki nem szedhet vagy nem szeretne gyógyszert szedni, tökéletes fájdalomcsillapítót készíthet belőle például fejfájásra. A gyömbérben található összetevők a fájdalomcsillapítókban található acetil-szalicilsavhoz hasonlóan gátolják a fájdalmat okozó enzimek képződését.

  •  Hogyan készíthetünk fájdalomcsillapítót fejfájásra gyömbérből?
    Egy csésze gyömbérteához hüvelykujjnyi méretű gyömbért hámozzunk meg és vágjuk durva darabokra, vagy nagyon vékony szeletekre. Öntsünk rá forró vizet, hagyjuk állni 15 percet. A teát gyorsan, kis kortyokban igyuk meg.

  • Ízületi fájdalom
    Hatásos a gyömbér izomfájásra? Igen! A gyömbér gátolja a gyulladást és serkenti a vérkeringést. Így nyújt gyógyírt reumás és ízületi gyulladások esetén. Hogyan használjuk a gyömbért ízületi gyulladásra és reumára?
    Nyugtató fürdőt készítünk, amihez egy gumónyi gyömbért megpucolunk, és nagyon apró darabokra szeletelünk. Felöntjük egy liter forró vízzel. Hagyjuk állni tíz percig, ennyi idő alatt langyosra is hűl a keverék. Üljünk bele 15-20 percre.
  • Köhögés és hörgőgyulladás (Bronchitis)
    Hatásos a gyömbér köhögésre és hörgőgyulladásra is? Igen! A gyömbér illóolajai lazítják a nyálkahártyát. Hogyan használjuk a gyömbért köhögésre és hörgőgyulladásra? Mellkasi borogatást készítünk belőle, ami nyugtat. Két teáskanál gyömbért, akár por formájában (gyógyszertári) forrázzunk le egy nagy korsó vízzel, keverjük el, hagyjuk, hogy a gyömbér megdagadjon. Ez pár perc. Áztassunk bele puha rongyot, hagyjuk benne 3-4 percig, hogy az illóolajokat is felszívhassa az anyag. Ezután csavarjuk ki és helyezzük a mellkasra. Hagyjuk 30 percig ott.

    Tudnivalók a gyömbérről

    A gyömbér gumója a föld alatt növekszik, és tulajdonképpen a növény rizómáját fogyasztjuk. A növény levelei hasonlítanak a nádéhoz, akár 100 cm magasra is megnőhetnek. Eredeti élőhelyén trópusi és szubtrópusi körülmények között fejlődik legjobban. Kínában, Nigériában termesztik a legnagyobb mennyiségben. Itthon élelmiszerboltok zöldséges hűtőpultjaiban találhatjuk meg.

  • Hányinger
    Hatásos a gyömbér hányinger ellen? Igen! A gyömbér hatóanyagai elnyelik és semlegesítik a gyomorban található savakat, ezáltal a hányinger érzete is megszűnik. Éppen olyan hatásos lehet, mint a hányinger elleni tabletta. Gyengéd segítség különösen tengeri betegség vagy autós utazás közben. Hogyan használjuk a gyömbért hányinger csökkentésére? Elég egy szelet gyömbért elrágnunk. Hatásos utazás alkalmával ha például kandírozott formában esszük. De éppen ilyen hatásos hajóút vagy repülőút előtt. Fontos! Terhes kismamáknak a gyömbér fogyasztása nem ajánlott, ugyanis méhösszehúzódást válthat ki!
  • Emésztési zavarok
    Hatásos a gyömbér emésztési zavar esetén? Igen! Hasfájás, haspuffadás és felfúvódás ellen is jó. Hogyan használjuk a gyömbért haspuffadás vagy hajfájás esetén? Akut esetben 1-2 csésze gyömbértea hatásos, és éppen úgy készítjük el, ahogy fentebb a fejfájás csillapítására tanácsoltuk.
  • Gyömbéres víz fogyáshoz
    Fogyókúrázók segítségére lehet a gyömbér a felesleges kilók leadásában. A gyömbérben található csípős vegyületek serkentik az anyagcserét, megemelik a test hőmérsékletét, ami által a zsír oldódni kezd, nem tárolódik el a szövetek mélyebb rétegeiben. Ráadásul a gyömbérben található enzimek csökkentik az éhségérzetet is. Hogyan készítsük el a gyömbéres vizet? Tegyünk lábosba két liter vizet, tegyünk bele 3-5 szelet megpucolt gyömbért és alacsony lángon főzzük 20 percig. Ízlés szerint tehetünk bele citromlevet vagy mézet. Éhgyomorra forrón igyuk, napközben pedig osszuk el egyenlő adagokra és fogyasszuk hidegen. Csak éhgyomor estén fontos, hogy a gyömbéres víz meleg legyen.
  • Lélekmozaik
    Az oldalt a Webnode működteti
    Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el